WHM/CPANEL’DE GİZLİ MAİL ALMA AYARLARI

Sunucunuz üzerinde e-mail hizmeti veriyor ve e-maillerin kendi kontrolünüz altında olmasını istiyorsanız sunucunuza gelen ve sunucunuzdan giden e-maillerin bir kopyasını istediğiniz e-mail adresine gönderimini gizli mail olarak sağlayabilirsiniz.

Bu işlemin yapılabilmesi için sunucunuz üzerinde bazı düzenlemeler yapmanız gerekmektedir. İlk olarak sunucunuza SSH üzerinden erişim sağlamanız gerekmektedir. Erişim sağladıktan sonra her ihtimale karşın “exim’in sistem filtre” dosyasının yedeğini almamız gerekmektedir.

cp /etc/cpanel_exim_system_filter cpanel_exim_system_filter2

Filtre dosyasını yedek aldıktan sonra aşağıdaki komut ile yedek dosyamızı düzenleyeceğiz.

nano /etc/cpanel_exim_system_filter2

cpanel_exim_system_filter2 dosyasına eriştikten sonra dosyanın en altına erişip aşağıdaki kod satırı eklenmesi gerekmektedir.

if (“$h_to:, $h_cc:, $h_bcc” is “alanadi.com”)

then

  unseen deliver “gelen@alanadi.com”

endif

if $sender_address is “alanadi.com”

then

unseen deliver “giden@alanadi.com”

endif

Yukarıdaki kod satırında hangi alan adına gelen ve giden e-maillerin gizli kopyasını istiyorsanız alanadi.com yerine sunucunuzda aktif olan alan adını yazmanız gerekmektedir. gelen@alanadi.com ve giden@alanadi.com e-mail adresleri de örnek olarak tarafınıza sunulmuş olup sunucunuzda aktif olan istediğiniz e-mail adresine gelen ve giden maillerin gizli kopyasını gönderebilirsiniz.

Filtre dosyamız üzerinde gerekli işlemleri yaptıktan sonra WHM panele erişip Service Configuration » Exim Configuration Manager linkinde bulunan System Filter File satırına erişip mevcut yolu /etc/cpanel_exim_system_filter2 olarak değiştirmeniz gerekmektedir. Gelen ve giden e-maillerin artık gizli yedeklerini almak istemezseniz bu alan üzerinden  /etc/cpanel_exim_system_filter2 satırını tekrar /etc/cpanel_exim_system_filter olarak değiştirebilirsiniz.

Gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra sayfanın en altında bulunan “Save” butonu üzerinden işlemlerimizi kaydetmemiz gerekmektedir. Kayıt işlemini yaptıktan sonra ise gelen ve giden e-maillerin gizli kopyalarıbelirttiğiniz e-mail adreslerine gidecektir.

Bir cevap yazın